A Csíki-medence, a Kárpáthaza keleti részén egy különleges hely, és fontos szerepet tölt be. A szent helyek kétféle képen alakulnak ki. Egyiket az Isten teremti és jelöli meg az ember számára, míg a másikat az ember és szenteli Isten számára. Az a legszerencsésebb, ha az Isten által megjelölt helyet, az ember felismeri és működteti Isten dicsőségére. A Csíki-medence ilyen volt, és ilyen kell legyen. Rokonító (analogikus) gondolkodásunk számára fontos, hogy felismerjük egy táj szerepét az életünkben, és megértsük, a régi atyák szakrális cselekedeteit. 

A medence formája egy babra, egy vesére hasonlít. A BAB kifejezés ennek a medencének, az átlényegítő BÁB, megszülető és újjászülető BABA szerepét fejezi ki, a legszentebb női minőség hozzájárulásával, amit a BÁBA és a BABBA képviselnek. Ha formára figyelünk, feltűnik, hogy ahol a bab kicsírázik, ott ennek megfelelően, a természetben kiemelkedik, a Somlyó hegye. Ha a medence formáját a vesével vetjük össze, akkor ugyanezt találjuk, azaz ahol a vesevezeték található, ott találjuk, a Somlyó hegyét. A vese a testünkben többek között, az anyagcseréért felelős, azaz a szűrés, megtisztulás szerve. Lelki értelemben, mivel páros szervünk, a párkapcsolatok szimbóluma. Összevetve, a test és a lelki szintű analógiákat, akkor vese a párkapcsolatért felelős szervünk, az egyensúly fenntartásával, a folytonos megtisztulás által. A párkapcsolatok nem csak fizikai szinten értendők, hanem lelki szinten is, sőt az Istennel való kapcsolatomra is vonatkoztathatók. Ha még pontosabban megnézzük, a Csíki-medence formáját, és a vesét, akkor azt is megállapíthatjuk, hogy a mellékvesének megfelelő sapka szerű nyúlvány is megtalálható Csíkszentdomokos fölött, amint a völgy Balánbányán keresztül felnyúlik a Nagyhagymás lábához. A mellékvese többek között, az életenergiáért, a növekedésért felel, valamint lelki értelemben, az érzelmi és lelki állapotunkért. 

Összefoglalva, a Teremtő Jó Isten adott nekünk egy olyan szent teret, melyben, ha szentül élünk, akkor alkalmas, hogy az egyén, a nemzet, akár az egész emberiség a Szentlélek által átlényegülve újjá szülessen. Az állandó megtisztulás révén egy tiszta és harmonikus kapcsolatban éljen Istennel és embertársaival, és ehhez kap életenergiát, életkedvet, növekedést, a jóságos Boldogasszony óvó és szeretetteljes segítségével. Mindennek a központja a már említett Csíksomlyó.

A táj egységeinek szemléltetése.

A Csíki-medence két szembefordított patkó alakú és középen egy kör alakú kistájból tevődik össze. A felcsíki patkó kisebb ugyan, de mindkét patkó esetében egy-egy jól érzékelhető szoros választja el a tájat Középcsíktól. Olyan mintha két egymásnak feszülő tájerőtér széthúzódása eredményezné középen a középcsíkot, melyből kimagaslik Csíksomlyó. Ha párhuzamot keresünk ennek a megértésére, akkor az Úr Jézus Krisztus Tábor hegyi csodás átváltozásának analógiája adja a magyarázatot. Hiszen amikor széthúzódik a tér és az idő, akkor a tanítványok meglátják a megdicsőült Jézus Krisztust.

Itt már lehet érezni, hogy a régiek éreztek és tudtak valamit, mert ráhangolódva az Isten által teremtett és megszentelt tájra, a Szentlélek által felismerték és megszentelték a helyet, hiszen a Somlyó hegyi kápolna búcsú napja augusztus 6., az Úr Jézus Krisztus színeváltozásának ünnepnapja.